Hipnoza

Hipnoza jest szczególnym rodzajem komunikacji pomiędzy terapeutą, a pacjentem. Jest to bezpośredni kontakt z nieświadomością z pominięciem oporu umysłu racjonalnego. Nie jest to jednak – tak by się mogło wydawać – manipulacja mająca na celu wywołać zachowania, których chce hipnotyzer, a których osoba poddana hipnozie normalnie by zrobiła. Nasza nieświadomość jest mądra i przyjmuje tylko te sugestie, które są zgodne z naszym systemem wartości i są dla nas korzystne, a może “w realu” nie mieliśmy wcześniej odwagi ich realizować.
W hipnozie naturalistycznej wykorzystuje się naturalną zdolność człowieka do wpadania stan transu, czyli zawężania pola uwagi do konkretnej rzeczy, tak jak to się dzieje podczas czytania wciągającej książki, oglądania fascynującego filmu, tańca itp. W przekazywaniu sugestii używa się symboli, opowieści i innego rodzaju metafor. Każdy bierze z seansu hipnozy tylko to, co jego nieświadomość uzna za potrzebne i użyteczne.

Hipnozę wykorzystuje się pracując z wieloma różnymi problemami: walce z nałogiem, łagodzeniu bólu, podejmowaniu konkretnych decyzji, leczeniu
lęku i fobii, pracy z traumą i wielu innych.

 

Hipnoza jest bardzo skuteczna w łagodzeniu  bólów porodowych. Zmienia ich odczuwanie dając wrażenie łagodnych a niekiedy nawet przyjemnych skurczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>